Gatunki konopi:

- indyjskie (indica) – duża zawrtość THC, krótkie i krzaczaste

- siewne (sativa) – duża zawrtość CBD, wysokie i smukłe

- dziko rosnące (ruderalis) – małe krzaki dziko rosnące

Historia konopi:

Od ponad tysiąca lat przed Chrystusem aż do roku 1883 konopie były największą uprawą rolną naszej planety. Uprawa konopi była najpotężniejszym źródłem wielu produktów m.in. włókna, tkanin, papieru, leków jak i podstawowym źródłem jadalnego białka dla ludzi i zwierząt. Kwiatostany konopi były najważniejszym używanym lekiem dla większości ludności świata od co najmniej 3000 lat. Konopie są rośliną jednoroczną wykorzystującą słońce najbardziej efektywnie spośród wszystkich roślin na świecie i mogą one rosnąć w każdym klimacie i nasłonecznieniu. Są one najważniejszym odnawialnym zasobem naturalnym Ziemi.

Historia blokowania uprawy konopi w Stanach Zjednoczonych:

Na zablokowanie upraw konopi miało wpływ kilka czynników. Jednym z nich był rozwój sztucznych włókien oraz zagrożenie upadkiem przemysłu produkującego papier drzewny. Drugim był składnik THC w konopiach odpowiedzialny za tzw. haj. Lobbyści broniąc swoich biznesów wykorzystywali każdą nadarzającą się okazję do blokowania upraw konopi. Osobą która po przez powinowactwo rodzinne z amerykańskim baronem przemysłowym odegrała kluczową rolę był Dyrektor Federalnego Biura do spraw narkotyków Harry J. Anslinger. Wymyślił on kłamstwo, że ludzie po zażyciu marihuany wychodzą na ulice i mordują się wzajemnie. Anslinger poinformował kongres, że około 50% wszelkich przestępstw z użyciem przemocy spowodowane było spożyciem marihuany. Używanie przez Anslingera potocznej meksykańskiej nazwy konopi „marihuana” pomogło zagwarantować, że nikt nie spostrzeże że zakaz uprawy dotyczy naturalnego lekarstwa oraz podstawowej uprawy świata. We wrześniu 1937 roku zakaz posiadania konopi stał się faktem. Chciwość tych ludzi przyczyniła się do wyniszczenia środowiska naturalnego ziemi po przez zanieczyszczenie odpadami z plastiku na ogromną skalę oraz produkcję papieru z drzew. Plastik oraz papier można było zastąpić produktami z konopi. W obecnych czasach marihuana nadal przyczynia się do zamykania w więzieniach wielu nieszkodliwych osób. Policja wielu krajów świata przyznaję, że obecne prawo względem marihuany powoduje więcej szkody niż pożytku. Prześladowanie konopi jest niesamowicie kosztowne i pochłania dużo czasu całego systemu sprawiedliwości.

W 1998 roku WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) publikuje raport z badań, które trwały przez 15 lat stwierdzający, że marihuana jest mniej szkodliwa od alkoholu i nikotyny oraz palenie marihuany nawet przez długi czas nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Po opublikowaniu raportu w Stanach Zjednoczonych złagodzono przepisy dotyczące konopi a w niektórych stanach pozwolono na posiadanie niewielkich ilości do własnego użytku. W Niemczech w niektórych landach także zezwolono na posiadanie nieznacznych ilości marihuany. W Holandii zalegalizowano posiadanie marihuany oraz pozwolono na jej sprzedaż w cofeshopach czego efektem był spadek procentowy narkomanów wśród osiemnastolatków z 10 do 2 procent.

Badania oraz modyfikacje konopi spowodowały zmniejszenie ilości THC oraz zwiększenie ilości CBD, dzięki czemu można ją uprawiać legalnie. W Polsce aby uprawiać konopie siewne potrzebne jest zezwolenie z urzędu.

Zastosowanie konopi:

- 90% wszystkich żagli na statkach od V wieku p.n.e. do połowy XIX wieku n.e.

- 80% wszystkich tkanin (płótna na ubrania, namioty, bieliznę, koce, kołdry, prześcieradła, ręczniki, obrusy do XX wieku n.e.)

- od 75% do 100% całego światowego papieru było wykonane z włókna konopnego do roku 1883

- od 70% do 90% wszystkich powrozów, sznurów i lin do roku 1937

- materiały budowlane w budownictwie (deski z wiórów czy formy do odlewania betonu, jako wzmocnienie dywanów, przewody instalacji wodnej z odnawialnej celulozy, meble oraz dekoracje,)

- konopny olej opałowy używany najpowszechniej do roku 1800

Powody dlaczego powinniśmy zażywać konopie:

- redukują stres

- ułatwiają zasypianie

- działają przeciwzapalnie

- wspomagają rzucenie palenia

- przydatne są w kuchni

- nie są psychoaktywne

- ograniczają wchłanianie szkodliwych substancji

- korzystnie wpływają na skórę oraz urodę

Ciekawe fakty o konopiach:

- poletko konopne miał Jerzy Waszyngton

- nalewką z cannabis raczyła się królowa Wiktoria

- resztki zioła znalezione zostały w fajkach Szekspira

- Henry Ford stworzył auto z konopi i soi napędzane paliwem z konopi

- Gutenberg wydrukował Biblie na papierze z konopi

- Kolumb używał lin z konopi na statkach

Konopie a ekologia:

- odzież w 100% z konopi jest biodegradowalna

- paliwa oraz plastiki możemy zastąpić produktami konopnymi ograniczając wydobycie paliw kopalnych i chroniąc środowisko naturalne (plama oleju konopnego nie zaszkodzi środowisku, nie wymaga oczyszczenia oraz faktycznie użyźni glebę)

- olej spożywczy można wyrabiać z nasion konopi

- papier konopny może z powodzeniem zastąpić papier drzewny przyczyniając się do zastopowania wycinki lasów.

Konopie siewne są niezwykłym cudem natury, który został nam odebrany w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Teraz mamy szanse powrócić do uprawiania tej wspaniałej rośliny i przywrócić równowagę w środowisku oraz korzystać ze wszystkich właściwości, które niesie ze sobą uprawa konopi. Twoje życie może stać się lepsze dzięki wykorzystaniu konopi w życiu codziennym. Wpłynie to na pewno pozytywnie na Twoje zdrowie oraz spowoduje również zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.